BADMINTON
Over 150 patrons attended the Kerry Badminton Association annual Rewards night and Social which this year was hosted by the Ballyheigue Badminton Club and held at the Ballyroe Heights Hotel Tralee with he County President Mr. Johnny Brosnan of the Kingdom Club being a most able and competent Master of Ceremonies.
The Chairman’s (Mr. J .Griffin) special merit award went to the Listowel assistant secretary Miss Margaret Healy for her service the sport.
The citation for this award as read out by Mr. Brosnan was as follows;
“THERE ARE MANY ATTRIBUTES THAT COULD BE ASSOCIATED WITH THE CHAIRMAN’S NOMINEE FOR HIS SPECIAL MERIT AWARD TONIGHT. RESERVED-DEDICATED-UTTERLY DEPENDABLE AND LOYALTY WOULD BE JUST A FEW.
TONIGHT’S AWARD WINNER HAS SERVED HER CLUB AS AN OFFICER AT SEVERAL LEVELS OVER THE YEARS AND CONTINUES TO DO SO TO THE PRESENT DAY.
SHE HAS BEEN NO MEAN PLAYER EITHER BEING A COUNTY CHAMPIONSHIP WINNER SOME YEARS AGO AND HAS CAPTURED LEAGUE HONOURS ALSO AT 2 DIFFERENT DIVISIONS.
THIS IS THE NINTH OCCASION THAT THE CHAIRMAN’S SPECIAL MERIT AWARD HAS BEEN PRESENTED AND FOR THE FIRST TIME.
HE STAYS WITHIN HIS OWN LISTOWEL CLUB AND THE WINNER OF THE MERIT AWARD FOR 2016 IS MARGARET HEALY.”
Each championship and league winner of the 2015-2016 received their trophies on the night and the festivities went on into the early morning.
Division 1
Ladies Singles – Winner: Ciara O’Connor (Dingle)
Runner up: Edel Broderick (Kingdom)
Mens Singles – Winner: Tom Bourke (Kingdom)
Runner up: James Flaherty (Moyvane)
Ladies Doubles – Winners: Edel Broderick (Kingdom) & Ciara O’Connor (Dingle)
Runners up: Miriam Rohan (Kingdom) & Sinead Galvin (Killarney)
Mens Doubles – Winners: Tom Bourke (Kingdom) & Eric Nelligan (Kingdom)
Runners up: Fergal Hannon & James Leane (Listowel)
Mixed Doubles – Winners: Ciara O’Connor (Dingle) & Tom Bourke (Kingdom)
Runners up: Mary Falvey & Eric Nelligan (Kingdom)
Division 2
Ladies Singles – Winner:Catherine Hanrahan (Kingdom)
Runner up :Sinead Galvin (Killarney)
Mens Singles – Winner:James Flaherty (Moyvane)
Runner up:Donie Enright (Moyvane)
Ladies Doubles – Winners:Maeve Twomey (Killarney) & Elaine Hudson (Moyvane)
Runners up: Sinead Galvin & Samira Hayes (Killarney)
Mens Doubles – Winners:Jonathan Keane (Kingdom) & James Flaherty (Moyvane)
Runners up:Timmy Duggan & Donie Enright (Moyvane)
Mixed Doubles – Winners: Niamh Flaherty & James Flaherty (Moyvane)
Runners up: Elaine Hudson & Donnacha Moloney (Moyvane
CHAMPIONSHIP WINNERS 2016
Division 3
Ladies Singles – Winner: Helen Browne (Moyvane)
Runner up : Michelle Kearney (Listowel)
Mens Singles – Winner:Aidan McCarthy (Kingdom)
Runner up: Timmy Noonan (Moyvane)
Ladies Doubles – Winners: Niamh Flaherty (Moyvane) & Michelle Kearney (Listowel)
Runners up:Fran Collins & Helen Browne (Moyvane)
Mens Doubles – Winners: James Sheehan (Moyvane)& Mariusz Tusinski (County) Runners up: Timmy Noonan & John Mulvihill (Moyvane)
Mixed Doubles – Winners:Carmel Hudson (Moyvane) & Mariusz Tusinski (County)
Runners up: Maggie Prendiville & Aidan McCarthy (Kingdom)
Division 4
Ladies Singles – Winner: Rachel O’Connor (Dingle)
Runner up :Aoife Moloney (Listowel)
Mens Singles – Winner:Brendan McGovern (Annascaul)
Runner up:Brian O’Connor (Dingle)
Ladies Doubles – Winners:Bernie Rowe (Listowel) & Louise Behan (Moyvane)
Runners up: Aoife Moloney (Listowel) & Rachel O’Connor (Dingle)
Mens Doubles – Winners: Jebin John (County) & Jamie Elliott (Moyvane)
Runners up: Timmy Flaherty & Paudie Kearney (Moyvane)
Mixed Doubles – Winners:Michelle Beazley (Kingdom) & Jamie Elliott (Moyvane) Runners up:Hylda Harmon & Liam Barry (Killarney)
CHAMPIONSHIP WINNERS 2016
Division 5
Ladies Singles – Winner: Elaina Galvin (Killarney)
Runner up :Eimear Horgan (Kingdom)
Mens Singles – Winner: Niall Geaney (Dingle)
Runner up:Liam Greaney (Moyvane)
Ladies Doubles – Winners:Jessica Galvin & Elaina Galvin (Killarney)
Runners up:Áine Knightly & Rita Knightly (Annascaul)
Mens Doubles – Winners:Colum Carroll & Colm Griffin (Ballyheigue)
Runners up: Oliver Carmody & Liam Greaney (Moyvane)
Mixed Doubles – Winners: Lillian Holmes(Ballyheigue) & James O’Mahony (Causeway)
Runners up: Olivia Quinn & Micheál Collins (Moyvane)
MIXED LEAGUE CHAMPIONSHIPS 2016
MIXED LEAGUE DIVISION 2
WINNERS: MOYVANE
Timmy Duggan (Captain)
Carmel Hudson
Jeanelle Griffin
Krystle Crowley
Niamh Flaherty
Francine Collins
Helen Browne
Elaine Hudson
Donie Enright
James Flaherty
Donncha Moloney
Pat Kearney
James Sheehan
Timmy Hanrahan
John Mulvihill
Timmy Noonan
Chris McCarthy
RUNNERS UP:KILLARNEY
Peggy Horan (Captain)
Maeve Twomey
Sinead Galvin
Jennifer Keane
Samira Hayes
Siobhan O’Donoghue
Paudie Horan
Evan Horan
Kieran Crehan
John O’Brien
Sean Murphy
Brian MacSweeney
MIXED LEAGUE DIVISION 3
WINNERS: MOYVANE
James Sheehan (Captain)
Carmel Hudson
Jeanelle Griffin
Amanda Carmody
Niamh Flaherty
Francine Collins
Helen Browne
Timmy Hanrahan
John Mulvihill
Timmy Noonan
Chris McCarthy
RUNNERS UP:KILLARNEY
Brian MacSweeney (Captain)
Marion MacSweeney
Sandra O’Connor
Samira Hayes
Siobhan O’Donoghue
Niamh Hickey
Danny Cronin
Kieran Crehan
Ger O’Connor
Micheal O’Connor
MIXED LEAGUE DIVISION 4
WINNERS: MOYVANE
Padraig Kearney (Captain)
Louise Behan
Michelle Corridon
Denise Collins
Eileen McCarthy
Jamie Elliott
John Newman
Timmy Flaherty
Felix Reali
Micheal Collins
RUNNERS UP: IVERAGH
Christina Quirke (Captain)
Susan O’Connell
Sue Weatherill
Mike Reardon
Joe Daly
Sean Bradley
JP Murphy
Joanne McCabe
MIXED LEAGUE DIVISION 5
WINNERS: KILLARNEY
Diam Fitzgerald (Captain)
Elaina Galvin
Jessica Galvin
Rebecca Murphy
Sorcha Macluskey
Daniel O’Connor
Colm Hickey
Michael Shannon
Jordan O’Connor
Leah Kelly
John O’Halloran
RUNNERS UP:MOYVANE
Oliver “Jap” Carmody (Captain)
Marie Kennelly
Charlotte Quinn
Olivia Hanrahan
Eileen Roche
Aoife Curtin
Micheal Collins
Liam Greaney
Micheal Nolan
DIVISION 4 KNOCK OUT CUP 2016
WINNERS: COUNTY
Tom Rice
Jebin John
Aidan Evans (Annascaul)
Joe Kennedy (Annascaul)
Ann O Callaghan
Lorraine Hopkins
Sarah Murphy
Emma Dyland
RUNNERS UP: IVERAGH
Mike Reardon (Captain)
Joe Daly
Sean Bradley
Susan O’Connell
Christina Quirke
Sue Weatherill
Patie Casey
JP Murphy