THE Kerry Schools Cross Country Championships 2015 took place on Friday at The Demesne, Killarney and Tralee schools acquitted themselves well taking the Best Overall School awards in both Boys and Girls categories.
Fifteen schools and 350 athletes competed in good, testing cross-country conditions, thanks to the preparation by Mike Horan and his Killarney team.
Schools that competed were: Tarbert Comprehensive, Colaiste na Sceilge, Tralee CBS, Gaelcholáiste Chiarraí, Presentation Tralee, Presentation Milltown, Presentation Killarney, Mercy Mounthawk, St. Brendans College Killarney, St. Josephs Ballybunion, Intermediate School Killorglin, Pobalscoil Inbhear Sceine (Kenmare), Scoil Pobal Sliabh Luachra (Rathmore), St. Michael’s College Listowel and Pobalscoil Chorca Dhuibhne.
The Shields for Best Overall Boys and Girls Schools were presented by Damien McLoughlin of Kerry Colleges Athletics Board to Adam Barrett, team captain of Tralee CBS and Fiona Kavanagh, team captain of Mercy Mounthawk.
The action now moves to North and South Munster competitions, which takes place on Thursday, January 29 in Pallaskenry, Co. Limerick (North) and on Friday, January 30 at CIT, Bishopstown, Cork (South).
Scroll down for photos by Adrienne McLoughlin and the full list of results…
RESULTS
Minor Girls 1500m
Anna Clifford – Presentation Killarney
Rhona Randles – Pobalscoil Inbhear Sceine
Laura Dwyer – Colaiste na Sceilge
Niamh Coffey – Presentation Killarney
Meabh McElligott – Mercy Mounthawk
Katie Palmer – Pobalscoil Inbhear Sceine
Team Result
Presentation Killarney 22 pts
Mercy Mounthawk 47 pts
Pobalscoil Inbhear Sceine 47 pts
Junior Girls 2000m
Shona O’Brien – Presentation Milltown
Ciara Murphy – Presentation Milltown
Kate Murphy – Presentation Killarney
Cara Daly – Pobalscoil Inbhear Sceine
Eilish Galvin – Colaiste na Sceilge
Katie Buckley – Pobalscoil Sliabh Luachra
Team Result
Presentation Milltown 24 pts
Presentation Killarney 55 pts
Mercy Mounthawk 59 pts
Intermediate Girls 3000m
Lucy McGrath – Presentation Tralee
Sophie Lynch – Tarbert Comprehensive
Laura O’Connor – Colaiste na Sceilge
Lorraine Kelly – Colaiste na Sceilge
Madhbh O’Sullivan – Intermediate School Killorglin
Ellen O’Sullivan – Colaiste na Sceilge
Team Result
Colaiste na Sceilge 29 pts
Mercy Mounthawk 55 pts
Presentation Milltown 64 pts
Senior Girls 3000m
Laura Hallissey – Pobalscoil Inbhear Sceine
Fiona Kavanagh – Mercy Mounthawk
Ciara Sugrue – Colaiste na Sceilge
Sarah Quigley – Mercy Mounthawk
Samantha Roche – Presentation Killarney
Maedbh Pierse – Presentation Tralee
Team Result
Mercy Mounthawk 21 pts
Presentation Killarney 37 pts
Presentation Milltown 55 pts
Best Girls School
Mercy Mounthawk 8 pts
Presentation Killarney 7 pts
Presentation Milltown 5 pts
Minor Boys 2000m
Fergal O’Brien – Tralee CBS
Colm Moriarty – Pobalscoil Chorca Dhuibhne
Gary Randles – Pobalscoil Inbhear Sceine
Sean Quilter – Tralee CBS
Evan Smith – St. Brendans Killarney
Gary Murphy – Presentation Milltown
Team Result
Tralee CBS 24 pts
Pobalscoil Inbhear Sceine 37 pts
St. Brendans Killarney 54 pts
Junior Boys 3000m
Darragh Lowth – Tralee CBS
Sean Hamilton – Tralee CBS
Daire Keane – Tralee CBS
John Walsh – Tralee CBS
Rory Murphy – Mercy Mounthawk
Conor Corrigan – Tralee CBS
Team Result
Tralee CBS 10 pts
Mercy Mounthawk 47 pts
Tralee CBS 50 pts
Intermediate Boys 4000m
Fiachra Clifford – Intermediate School Killorglin
Niall O’Shea – Colaiste na Sceilge
Denis Cronin – Pobalscoil Inbhear Sceine
Sam Boyle – Mercy Mounthawk
Eoin Moynihan – St. Brendans Killarney
Caomhan O’Dalaigh – Gaelcolaiste Chiarrai
Team Result
Mercy Mounthawk 44 pts
Tralee CBS 55 pts
Intermediate School Killorglin 55 pts
Senior Boys 5000m
Liam O’Connell – Colaiste na Sceilge
Cillian Tierney – Mercy Mounthawk
Darragh Browne – St. Josephs, Ballybunion
Shane Lowth – Tralee CBS
Cian O’Brien – Tralee CBS
Gary Nolan – Tralee CBS
Team Result
Tralee CBS 23 pts
Mercy Mounthawk 30 pts
Tralee CBS 58 pts
Best Boys School
Tralee CBS 13 pts
Mercy Mounthawk 7 pts
Pobalscoil Inbhear Sceine 2 pts.