ST. BRENDAN’S BASKETBALL CLUB NOTES
By Alan Cantwell
RESULTS
Senior Mens Div 2 Cup
Glenbeigh Falcons 53 St. Brendan’s 60
Lee Strand U16 Boys Cup
TK Bobcats 26 St. Brendan’s 57
Lee Strand U12 Boys Cup
St. Joseph’s 34 St. Brendan’s 28
Lee Strand U18 Plate
St. Brendan’s 35 St. Joseph’s 61
Lee Strand Academy Girls Cup
Tralee Imperials B 18 St. Brendan’s 10
Lee Strand U16 Boys Div 3 Plate
St. Brendan’s 42 TK Vixens 18
FIXTURES
Wednesday 17th January
Lee Strand Boys U14 Div 2
Gneeveguilla v St. Brendan’s at 7.30pm in Rathmore Sec School Gym
Lee Strand Boys U14 Div 3 Plate
St. Brendan’s v Ballybunion Wildcats at 7.00pm in Moyderwell School
Saturday 20th January
Lee Strand Boys U12 Div 1
Rathmore v St. Brendan’s at 11.15am in Rathmore Sec School Gym
Senior Mens Div 2
Gneeveguilla v St. Brendan’s at 7.30pm in Rathmore Sec School Gym
Sunday 21st January
Senior Mens Div 1
St. Brendan’s v KCYMS at 3.00pm in Moyderwell
Lee Strand Academy Girls Div 1
Gneeveguilla v St. Brendan’s at 4.15pm in Rathmore Sec School Gym
Monday 22nd January
Lee Strand Academy Boys Cup
St. Brendan’s v TK Bobcats at 6.00pm in Moyderwell
Tuesday 23rd January
Lee Strand U18 Div 2
St. Paul’s v St. Brendan’s at 7.10pm in Killarney Sports & Leisure Centre
Lee Strand Boys U14 Div 1
St. Brendan’s v TK Bobcats at 7.00pm in Moyderwell
CLUB TRAINING TIMES
Training times for the 2017/18 season at Moyderwell Hall are as follows:
Academy (Coaches: Charles/Linda/Pa/Dusan)
The academy takes place every Tuesday in Moyderwell for 4 to 6 year olds from 4.30pm to 5.15pm and 7 to 9 year olds from 5.15pm to 6.00pm
Boys U10s (Coach: Noelle Kingston)
Tuesday 6.00pm to 7.00pm and Saturday 5.00pm to 6.00pm
Boys U11s (Coaches: Amy Quirke/Joe Quirke)
Monday 6.00pm to 7.00pm and Friday 5.00pm to 6.00pm
Girls U10s (Coach: Denis Sugrue)
Friday 6.00pm to 7.00pm
Girls U11s (Coach: Deirdre Hartnett)
Thursday 6.00pm to 7.00pm
Skills Session – Cost €2.00 per player
(Coaches: Goran Pantovic/Trae Pemberton)
Monday 4.45pm to 5.45pm (Boys)
Wednesday 4.45pm to 5.45pm (Girls)
Boys U12s (Coach: Cyril Wallace)
Wednesday 6.00pm to 7.00pm and Sunday 10.00am to 11.00am
Boys U14A (Coach: Tony Griffin)
Tuesday 7.00pm to 8.00pm & Sunday 1.00pm to 2.00pm
Boys U14B (Coaches: Liam O’Dowd/Mike O’Halloran)
Friday 7.00pm to 8.00pm & Sunday 11.00am to 12.00pm
Boys U14C (Coach: Nathan Roche/Pa Clifford)
Tuesday 8.00pm to 9.00pm & Sunday 12.00pm to 1.00pm
Boys U16A (Coaches: Fergal O’Sullivan/Pa Carey)
Thursday 7.00pm to 8.00pm & Sunday 3.00pm to 4.00pm
Boys U16B (Coaches: Pa Carey/Charles O’Sullivan)
Wednesday 7.00pm to 8.00pm & Sunday 2.00pm to 3.00pm
U18s (Coaches: Ger Donnelly/Denis Sugrue/Donald Fok-Saeng)
Friday 8.00pm to 9.00pm & Sunday 7.00pm to 8.00pm
Senior Ladies
Monday 7.30pm to 8.30pm & Wednesday 8.00pm to 9.00pm
Senior Men
Monday 8.30pm to 9.30pm
Garvey’s Tralee Warriors
Thursday 8.00pm to 10.00pm